Chcete vedieť čo je pre Vás lepšie Prestashop, alebo Wordpress - Woocommerce. Chceli by ste vedieť, ktorý s týchto systémov je pre Vás ten lepší. Odpoveď na túto otázku nie je jednoznačná a ani pre jednotlivé projekty, nebola rovnaká. Je to rovnaké, ako kedy sa pýtate, aké auto je pre Vás najlepšie. Záleží na tom čo potrebujete, aké sú požiadavky na funkčnosť e-shopu, či požiadavky na web, ktoré s e-shopom nesúvisia, ako sú naprílkad blog, fotogalérie a iný obsah webu. Skúsime Vám teda v tomto článku priblížiť a porovnať najbežnejšie a najpoužívanejšie vlastnosti e-shopov v systéme Prestashop Woocommerce.

Oba systémy je možné získať úplne zadarmo. Zatiaľ čo Prestashop je free e-commerce systém, Woocommerce je bezplatný modul najpoužívanejšieho bezplatného CMS systému na svete Wordpresu. Vďaka tomu že je to najpoužívanejší systém na svete sa stáva aj s Woocommerce najpoužívanejší e-shopový systém na svete. Otázne je ale pre koho je výhodnejší práve tento systém a pre koho je vhodnejší Prestashop.

Predstavme si že máte už vytvorenú firemnú stránku vo WordPresse a potrebujete e-shop. Po čom stiahnete? Samozrejme, už Worpdress poznáte, máte v ňom CMS stránky, takže je pre vás najlepšie doinštalovať len modul / moduly Woocommerce a beží Vám všetko pod jedným systémom.

Ak začínate od nuly, tak vždy je pri rozhodovaný dôležité či chcete mať e-shop s 10 produktov alebo 10.000 produktov a podobne.

Ak chcete aby bol primárny u vás e-shopový systém, tak Prestashop je pre Vás lepšia voľba, nižšie vysvetlím prečo. Ak  e-shop je len súčasť stránky a chcete rozvíjať web aj na služby, galérie, referencie, rozsiahlejší blog a pod, tak WordPress a Woocommerce je tá správnejšia voľba.

POROVNANIE HĽAVNÝCH VLASTNOSTÍ PRESTASHOPU A WOOCOMMERCE

Je dôležité povedať že Prestashop je sám o sebe ďaleko komplexnejší e-shopový balík. Woocommerce je jednoduchšie riešenie, čo hlavne pre malé a jednoduché e-shopy môže byť aj výhoda. Ale ako náhle potrebujete nejaké zložitejšie riešenie, určitú vlastnosť rozbehnúť vo Woocommerce, potrebujete doinštalovať doplnkový modul, ktorý nemusí byť vždy ľahké nájsť či už zadarmo, alebo v platenej forme.

VEĽKOSŤ ESHOPU

Ako sme naznačil vyššie, woocommerce je vhodný skôr na malé a stredné e-shopy. Pri väčšom počte produktov je woocommerce pomalší. Na proti tomu je Prestashop vhodný aj pre väčšie e-shopové riešenia. Samozrejme veľkosti e-shopu sa potom musí prispôsobovať aj hosting.

TÉMY

Oba systémy sú v základe responzívne. Samozrejme všetky zmeny, ktoré v téme potrebujete vykonať, aby spĺňala vaše predstavy, je potrebné realizovať v tomto duchu a niekedy je potrebné do programovať ich správanie na rôznych zariadeniach. Oba systémy majú nespočetné množstvo platených pred pripravených tém za prijateľnú sumu. Na Woocommerce je toho určite viac, keďže sa tomu venuje celosvetovo viacej vývojárskych firiem.  Pri platených témach je riziko, že natrafíte na nekvalitne napísanú tému, ktorá bude spomaľovať váš web alebo ešte horšie, alebo že bude obsahovať nejakú bezpečnostnú dieru. Druhá vec je, že či Prestashop, alebo Woocommerce, pri oboch systémoch sa natrápite, kým pekne vyzerajúce témy, ktoré si pozeráte ako demo u predajcu tém, dáte do takého vzhľadu, ako tomu  bolo v deme témy. Je to celý súhrn vlastností, použitých modulov a na správnom mieste umiestnených modulov, ktorý dáva celkový dizajn e-shopu. Niekedy klienti, ktorý sa rozhodli realizovať e-shop svojpomocne stroskotajú práve na tomto kroku. Preto ponúkame možnosť nastavenia témy na mieru, presne podľa toho čo zákazník potrebujete, bez nutnosti akejkoľvek vedomosti o správaní sa daného e-shopového systému.           

MULTIJAZYČNOSŤ

V princípe oba eshopové systémy sú multijazičné a preložiteľné na akýkoľvek jazyk. Avšak prestashop je do Slovenčiny preložený kompletnejšie a keďže sa jedná o balík s väčším počtom už vstavaných funkcií, tak je to oveľa jednoduchšie s pohľadu jazyka rozbehnúť SK eshop.  Ak chcete prekladať do iných jazykov ale Woocommerece a všetky potrebné podmoduly, tak si musíte naštudovať základy prekladov wordpressových stránok a niekedy vám ani toto stačiť nebude a budete musieť použiť platený modul.

V prípade jazykových mutácií v prestashope (viac jazyčného webu) máte hneď k dispozícii plugin, ktorý vám to celé zastraší. Na rozdiel od woocommerce, kde musíte doinštalovávať plugin na prepínanie jazykov.     

GDPR

Požiadavky na ochranu osobných údajov, tak ako ich definuje smernica, nespĺňa ani jeden systém sám o sebe. Worpdress urobil nejaké zmeny vo svojom základe, ale tie nezastrešujú problematiku kompletne. Čiže pre obe riešenia potrebujete doplnkové riešenia. Pre Prestashop vám to vybaví všetko kompletne jeden modul GDPR a máte to všetko ako má byť pod jedným modulom. Vo Woocommerce sú aj bezplatné moduly, ale musíte ich vyskladať 2-3, aby ste zastrašili komplet požiadavky na systém a aj to je na hranici toho či, je to postačujúce alebo nie.

DOPRAVA

V tomto sa Woocommerce nemôže rovnať a Prestashopom. Zatiaľ čo Woocommerce ponúka len jednoduché zadefinovanie ceny prepravy pre viacero dopravcov, tak Prestashop ponúka komplexný balík prepravy, kde máte možnosti navolenia rôznych cenových alebo váhových hladín, pre X prepravcov, tých povoliť len pre určite krajiny a prípadne za pomoci doplnkového modulu urobiť závislosť dopravou na platbách (čiže napr. Slovenská pošta len platba dobierku, DHL platba na dobierku a kartou a pod). Takéto niečo vyskladať vo Woocommerce vyžiada použitie 3-6 modulov, ktoré treba potom ešte prekladať, lebo sú v angličtine.   

Platobné systémy
Oba systémy prichádzajú s 3 základnými platbami v základe a to je platba v hotovosti, Bankový prevod a Paypal. Možné rozšírenia o platobné systémy pre online platbu.

 V podstate platí, že ak chcete iný platobný systém ako dané 3 predvolené, musíte za modul/plugin zaplatiť rádovo od 30-130€.

BEZPEČNOSŤ

V tomto ťahá opäť za kratší koniec Woocommerce a to hlavne z dôvodu extrémnej populárnosti Worpdresu. Čím je viac nejaký systém používaný, tak existuje viac ľudí, ktorí za zaberajú hackonavím toho systému alebo vývoju software na napadnutie systému. U Wordpresu to záleží hlavne od použitých modulov, pretože čím väčší počet modulov, tým je väčšia šanca, že narazte na niektorý, ktorý nie je napísaný dobre a má v sebe bezpečnostnú dieru. Prestashop je bezpečnostne stabilnejšie riešenie, ale stretli sme sa už aj s napadnutím tohto systému. Pravdepodobnou príčinou bol však vždy externý modul.         

SKLADOVÉ HOSPODÁRSTVO

Oba systémy vedieť spracovať so skladom. Vedia si definovať počty na úrovni produktov  a kombinácií produktov, vedia si tento sklad deaktivovať, ak nepotrebujete zadávať množstvá produktov. Prestashop má však v sebe Pokročilý manažment skladu, ktorý dovoľuje zadefinovať viacero skladov (ideálne aj máte viaceré prevádzky) využívať prehľadné stavy skladových zásob a podobne.  

NAPOJENIE NA ÚČTOVNÍCTVO

Čoraz častejšou požiadavkou býva napojenie eshopu na účtovný a skladový systém. Oba systémy si na tom cca rovnako. Ak máte niektorý s bežných účtovných a skladových programov ako Pohoda, Money, MRP, Omega, tak vieme prepojiť vaše účtovníctvo a sklad s eshopom za prijatelnú cenu. Ak máte niektorý s menej používaných účtovných systémom, tak nemáme pre vás dobrú správu, pretože prepojenie takéhoto systému vás môže vyjsť na tisíce €.     

DOPLNKY

Na obe riešenia exituje množstvo modulov, ktoré rozširujú vlastnosti eshopu o takmer čokoľvek čo môžete pre svoj eshop potrebovať.  

Základ:

Na Prestashop sa len zriedka stretnete s bezplatnými modulmi. Všetky moduly sú vyvíjané firmami za účelom zisku.  Nakoľko pre Worpdress existuje veľké množstvo nadšencov a aj firmy sa snažia na tomto poli by čo najkonkurenčnejšie a ponúkajú aspoň oklieštené moduly bezplatne, je pre tento systém veľké množstvo bezplatných modulov. Je však nutné povedať, že tieto bezplatné moduly vo veľkej časti len dobiehanú Prestashop v tom, čo už on v základe má.  

 

Náš záver je, že v globále možno povedať, že  Prestashop je určite lepší a komplexnejší eshopový systém, ktorý splní požiadavky aj náročnejších zákazníkov. Woocommerce viac používaný, ale to skôr vyplýva z toho že celá platforma WordPress je suverejne najpoužívanejšia na svete a nie  za to, že by to bol lepší systém ako Prestashop. Aj keď musíme uznať, že pre jednoduché eshopy je woocommerce prijateľnejšie riešenie a tiež ideálne riešenie ak niekto už web vo WordPresse má. Na internete sme našli kopec článkov, ktoré tvrdia práve opak, hlavne anglicky písaných. Záleží od toho kto to píše, či prívrženci Prestashopu alebo Woocommerce. Najlepšie je vždy presvedčiť sa na vlastnú skúsenosť.  Čiže, kto má chuť a čas, tak si môže rozbehnúť eshop v jednom a aj v druhom systéme. No a kto čas a chuť nemá tak to môže zveriť do rúk nám, odborníkom a nechať celú tvorbu na nás.  

Neváhajte sa na nás obrátiť s akoukoľvek otázkou...

 

    

Comments (0)

No comments at this moment
Product added to wishlist
Product added to compare.